بهترین غذاهای پرتغال

غذا‌های دریایی از مهم ترین غذاهای سنتی مردم پرتغال به شمار می‌رود.

کشور پرتغال در گذشته سرزمین‌هایی بسیاری را تحت استعمار خود درآورده بود و همین امر باعث شد تا علاوه بر تاثیرپذیری فرهنگی، رژیم غذایی مردم آن مناطق مخالف بر روی پرتغالی‌ها تاثیر بسزایی بگذارد. انواع ماهی‌ با روش‌های طبخ متفاوت در همه‌ی رستوران‌های این کشور سرو می‌شوند. همچنین غذاها و دسرهای زیادی هم وجود دارد که با مزاج گردشگران سازگار است. در ادامه برترین خوراکی‌هایی که باید در این کشور امتحان کنید را به شما معرفی می‌کنیم.1. آلیرا د میراندلا
«آلیرا د میراندلا» (Alheira de Mirandela) نوعی سوسیس مرغ و یکی از ارزان‌ترین و رایج‌ترین غذاهای پرتغالی است که تاریخچه‌ی جالبی دارد. زمانی‌ که یهودیان در سال 1495 از پرتغال اخراج شدند، عده‌ای از آنها در شمال‌شرقی این کشور پنهان بودند و در آنجا به صورت پنهانی به اجرای آداب دینی خود پرداختند، در حالی‌ که تظاهر می‌کردند که به مذهب کاتولیک روی آورده‌اند. یکی از روش‌ها این بود که آنها تظاهر به درست‌ کردن و خوردن سوسیس کنند تا همه به این باور برسند که آن‌ها دیگر غذای خود را بر اساس شریعت یهود آماده نمی‌کنند.
2. باکالیائو
ماهی کاد یا «باکالیائو» (bacalhau) در پرتغال چیزی فراتر از یک ماهی سنتی است؛ به طوری‌ که به آن لقب «دوست وفادار» (the faithful friend) داده‌اند و در شب جشن سال نو سرو می‌شود. این غذای کلاسیک با دستور پخت‌های مختلفی طبخ می‌شود که معروف‌ترین آن‌ها از ترکیب پیاز، چیپس، زیتون، جعفری، تخم مرغ و ماهی کاد پخته می‌‌شود و در پرتغال به آن «باکالیائو» می‌گویند.
3. کالدرادا دئینگیاس
«آویرو» (Aveiro) منطقه‌ای بین «پورتو» (Porto) و «کویمبرا» (Coimbra) است که به خاطر مارماهی‌های خود بسیار مشهور است.این ماهی معمولاً به‌ صورت سرخ شده یا در سوپ استفاده می‌شود. اهالی سواحل «مورتوسا» (Murtosa) که در نزدیکی «آویرو» قرار گرفته، نوعی خورش با مارماهی و زعفران و فلفل درست می کنند که بسیار خوشمزه است.
4. کاتاپلانا د ماریسکو
«کاتاپلانا» (Cataplana de Marisco) نوعی خورش دریایی است که آن را در تابه‌ی مسی می‌پزند و معمولاً همراه برنج و چیپس سرو می شود. بهترین مکان برای امتحان کردن این غذا دهکده‌ی «پورتو براندئو» (Porto Brandão) است که فاصله‌ی اندکی تا لیسبون دارد و درست آن طرف رودخانه قرار گرفته‌ است. بیشتر محلی‌ها برای رسیدن به این منطقه سوار قایق می‌شوند که به این صورت هم می‌توانند از مناظر باشکوه اطراف لذت ببرند و هم از این غذای خوشمزه استفاده کنند.
5. فرانسزینیا
غذای اصلی شهر پورتو «فرانسزینیا» (francesinha) است که از دو برش نان تشکیل شده و با استیک، سوسیس و «چوریتز» (chorizo) پر می‌شود و روی آن پنیر «ادام» (Edam) آب شده می‌ریزند و در سسی تند که با گوجه‌‌ فرنگی تهیه شده، قرار می‌دهند و همراه سیب زمینی سرو می‌کنند. در صورت تمایل می‌توانید یک عدد تخم مرغ نیمرو روی کل آن داشته باشید.
6. پورکو پرتو
پورکو پرتو (Porco Preto) از گوشت قرمز محلی جزیره‌ی «ایبری» (Iberian) تهیه شده و بیشتر در مرکز و جنوب پرتغال و اسپانیا یافت می‌شود. ژامبون‌های دودی که با گوشت قرمز تهیه می‌شود و معمولاً آن را با سالاد و چیپس سرو می‌کنند، عطر و طعم بی نظیری دارد. بهترین رستوران‌ها برای لذت بردن از این غذای خوشمزه در اطراف مزارع «آلدنجو» (Alentejo) واقع شده‌اند. 
7. پولوُ اَلاگارئیرو
طعم‌دار کردن غذاها یک روش معمول در پرتغال است، یکی از غذاهایی که با روش طعم‌دار کردن درست می‌شود «هشت پا در روغن زیتون» (polvo à lagareiro) است. در این غذا یک هشت پا به طور کامل پخته شده و سپس روی اجاق در مقادیر زیادی سیر و روغن زیتون برشته می‌شود. در همه‌ی شهرهای پرتغال رستورانی وجود دارد که این غذا را سرو می‌کند.