بوستان جمشیدیه تهران

یکی دیگر از بوستانهای زیبا و فرح بخش شهر تهران بوستان جمشیدیه نام دارد

که با وسعتی در حدود ۱۰ هکتار در شمال شهر تهران واقع شده است. اگر به دنبال تفریح در یک روز تعطیل و بدون دغدغه هستید انتخاب این بوستان بسیار مناسب و شایسته است. این بوستان مصفا که در منطقه یک و ناحیه ۴ تهران و در بخشی از اراضی باغ‌های دولو ساخته شده است، روزگاری متعلق به خاندان دولو بود که در دوره  قاجار می‌زیستند.


بوستانی که امروزه به آن «پارک جمشیدیه» می‌گویند، در واقع متعلق به فردی به نام جمشید دولو قاجار بوده است. املاک زیادی در تهران به نام طایفه دولو از مشهورترین خانوادههای وابسته به قاجار، سند خورده بود، در شناسنامه تاریخی پارک جمشیدیه هم نام جمشید دولو قاجار به عنوان مالک زمین این بوستان ثبت شده است، مالکی که ملک ۶۹ هزار مترمربعی خود را به فرح پهلوی بخشید. با ورود به فضای بوستان جمشیدیه هجوم هوای خنک و پاکیزه را به درون ریه‌های خود احساس می‌کنید. اینجا دیگر از دود و ماشین خبری نیست.

تا چشم کار می‌کند، درخت است و گل، نغمه پرندگان با صدای شرشر آب درهم آمیخته و سمفونی دل پذیری را به وجود آورده است. قرار گرفتن کوه، رودخانه، آبشار و فضایی جنگلی مجموعه زیبایی را به وجود آورده که موجب شده کوهنوردان بسیاری از این مسیر برای صعود به کلکچال استفاده کنند. وجود پله‌ها و عبور از کفپوش‌های ناهموار سنگی که تداعی‌کننده جاده‌های جنگلی است، فضایی دلچسب و خاطره‌انگیز برای عبور و مرور به وجود آورده است. 
این بوستان از امکانات گوناگونی چون آلاچیق، آبشار، کافه‌های گوناگون، آب‌نما، سرویس‌های بهداشتی، رستوران و فضایی برای نگهداری پرندگان برخوردار است. وجود تندیس‌های متعدد با طرح‌های مفهومی و انتزاعی در نقاط مختلف پارک، زیبایی و جذابیت فضا را دو چندان کرده است. گونه های مختلف گیاهان در این پارک وجود دارند که بر زیبایی آن می افزایند. این بوستان در هر فصلی زیبایی خاص خودش را دارد، اما  پیشنهاد  ما به شما این است که  فرصت دیدن آن را در فصول پاییز و بهار از دست ندهید.