پکن

پکن پایتخت جمهوری خلق چین و یکی از پرجمعیت‌ترین شهرها جهان است. این شهر در سال ۲۰۱۴ بیش از ۲۱٬۵۱۶٬۰۰۰ میلیون نفر سکنه داشته‌است.

پکن دومین شهر پرجمعیت چین پس از شانگهای و مرکز سیاسی، فرهنگی و آموزشی کشور است.


فرودگاه بین‌المللی پکن دومین فرودگاه شلوغ جهان از نظر ترافیک مسافران است.

سابقه تاریخی شهر به حدود سه هزار سال پیش می‌رسد و در هشت قرن اخیر در اغلب دوره‌ها پایتخت چین بوده‌است.

کمتر شهرهائی در دنیا هستند که برای دوره‌ای چنین دراز مرکز سیاسی و فرهنگی باقی مانده باشند به همین جهت آثار تاریخی زیادی در شهر وجود دارد.

در جای شهر کنونی پکن در ابتدا شهری به نام چونگدو بود که مغول‌ها آن را سوزاندند و ویران‌کردند. قوبیلای قاآن در جای پکن کنونی شهری ساخت و آن را پایتخت خود کرد. آن شهر را در مغولی خانبالِق (به معنای شهرِ خان) و در چینی دادو (به معنای پایتخت بزرگ) می‌خواندند. در متون فارسی دوران مغول نیز این شهر به صورت خانبالق و خانبالغ ذکر شده‌است. پس از برپایی سلسلهٔ مینگ در سال ۱۳۶۸ میلادی، این شهر نام بِیپینگ (به معنای صلح شمالی) گرفت و در سال ۱۹۴۹ در نخستین کنفرانس حزب کمونیست چین نامش به بِیجینگ (به معنای پایتخت شمالی) تغییر کرد.

پکینگ و پکن گونه‌های دیگری از نگارش همان واژهٔ چینی بیجینگ اند. در واقع، روش‌های متفاوتی برای نوشتن واژه‌های چینی به خط لاتین وجود دارد. در لاتین‌نویسی نقشهٔ پستی چین، این نام به صورت Peking نوشته می‌شود و در روش پینیین، این نام به شکل Beijing نشان داده می‌شود. تلفظ معیار این واژه (در گویش معیار چینی ماندارین) نزدیک به بِیچینگ است.

پکن را می توان...

اولین انتخاب گردشگران به کشور چین

پایتخت 800 ساله فرهنگی سیاسی، فرهنگی و اقتصادی کشور چین

تقابل از سنتی ترین سنت ها و جدید ترین جدید ها

میزبان المپیک 2008

شهر عجایب دست ساخته بشر مانند شهر ممنوعه و دیوار بزرگ چین

...نامید.

پکن به عنوان پایتختی که پنج سلسله قدرتمند را به خود دیده است و با قدمت هزار ساله اش به عنوان یک اَبَر شهر توسعه یافته و مدرن خود را معرفی می کند.

شهر ممنوعه (Forbidden City)

زرگ ترین شهر تاریخی و امپراطوری در جهان. با 9999 اتاق کوچک و یک اتاق بزرگ که معماری آن براساس اندیشه کمال گرایی در ادیان باستانی چین ساخته شده است. ساخت این بنا از دوران امپراطوری مینگ آغاز شد و تا امپراتوری مینگ ادامه یافت. بی شک یکی از کامل ترین معماری های چوبی باستانی می باشد. شهری که برای پنج قرن میزبان 24 امپراطور حاکم بر چین بوده است.

امپراطور که به عنوان پسر خدا در نظر گرفته می شد در قصر مرکزی و مهم شهر ممنوعه یعنی قصر " تای حه " اقامت داشت چون براساس افسانه های ستاره شناسی چین باستان عقیده بر آن بود که ستاره قطبی در مرکزیت قرار دارد و به رنگ بنفش می باشد . به همین دلیل مهمترین امپراطور در کاخ بنفش ساکن میشد که به آن (Purple City) یا شهر بنفش هم گفته می شد.

دیوار بزرگ چین (Great Wall in Beijing)

یکی از هشت عجایب معماری جهان که در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

یکی دیگر از یادگاری های دوران خاندان مینگ با طولی بالغ بر 550 کیلومتر که بیشتر از 827 شهر را حفاظت میکرد. این دیوار به دلیل حفاظت از سرزمین ماچین از دست تهاجم مغولان بوده است.

تمام کشورهای همجوار مغولان از جمله ایران برای درامان ماندن از حمله مغولان چاره جز استفاده از این اندیشه دفاعی یعنی ساخت دیوار نداشتند.

میدان بزرگ تیانان مِن(Tiananmen Square)

4 ژوئن 1989 تاریخی تلخ در حافظه مردم پکن و چین.

این میدان یادآور خاطره کشتار دانشجویان و مردم معترض به حذب کمونیسم و نظام دولت وقت چین بوده است.

مقبره مینگ- پکن

با بیش از 13 مقبره از خاندان مینگ این جاذبه هر گردشگری را بسمت خود می کشد.

این مقبره ها به لحاظ معماری ساخت با هم شباهت دارد و در پایین کوه و دربین درختان زیبا ساخته شده اند.

هماهنگی جالبی بین معماری مقبره ها و طبیعت پیرامون آن وجود دارد که به دلیل نمایش اندیشه یکسان بودن بهشت وانسان در ادیان باستانی چین می باشد.

معبد بهشت-پکن چین

معبدی که سلسه های مینگ و کینگ جشن های موسوم به عبادت بهشتی(Heaven Worship) را در آن برگزار می کردند. امروزه این مکان به عنوان پارک ملی که بازتاب کننده تاریخ ، فلسفه و مذهب، مورد استقبال خیل کثیری از گردشگران قرار گرفته است. معبد بهشت از شهر ممنوعه بزرگتر است و در آن نماد هایی از زندگی شرقی و مخصوص منطقه پکن وجود دارد.

قصر تابستانی (Yiheyuan)

این باغ یکی از بزرگترین باغ هایی که برای خاندان امپرطوری ساخته شده است تا در آن به تفریح و استراحت بپردازند.

البته قصر تابستانی با نام "باغ موزه خاندان سلطنتی" هم شناخته شده می باشد، یکی از مهمترین مراکز خاندان سلطنتی کینک بوده است.

این باغ علاوه بر طبیعت بی نظیر و دریاچه زیبای Kunming دارای بیش از 3000 اثر باستانی دست ساخت بشر می باشد.

صنایع دستی پکن

استادکاران ماهری در شهر پکن آثار و هنر خود را عرضه کرده اند. شما با قدم زدن دراین شهر می توانید هنوز بازارهای سنتی با خصوصیت ویژه شرقی اش را می بینید.

پکن و بازار ونگ فوجینگ بازرای برای کالاهای محلی است.. البته شما بسیاری از برند های معروف را در این بازار می بینید که بهترین انتخاب را برای خرید سوغاتی دراختیار شما می گذارد.

چهار نمونه برتر از صنایع دستی پکن کوزه ها و ظروف با نقوش رنگی (Cloisonné)، مجسمه با عاج فیل (Ivory Carving) ، یشم سبز (Jade) و ظروفی که با جوهر سیاه رنگ آمیزی و تزیین شده اند (Lacquer)هستند ، به عنوان میراثی ماندگار، سینه به سینه و نسل به نسل تا به امروز منتقل شده است.

فانوس قرمز، فانوس قصر (Palace Lantern)

به دلیل کاربرد فانوس های قرمز این نام را برایش برگزیده اند.

فانوس قرمز معمولا از چوب و شیشه های رنگی ساخته می شود. نکته جالب این است که این فانوس، فانوس آرزو ها هم نام دارد و در جشن فانوس مردم سعی می کنند آروزی های خود بر آن بنویسند و آن را به آسمان بفرستند.

گل های مصنوعی که به نام جین هوا یادآور سلسله تانگ است که لباس زنان آن دوره بود و در دوره کینگ زنان این گل ها را به عنوان آرایش موهای خود استفاده می کردند.

میوه های شیرین و آب دار و شیرینی جات آب در دهان هر گردشگری ایجاد می کند به طوری که ناخوداگاه دست به جیب می شوید و از آنها خرید می کنید و بعد لذت می برید

برای دوستان و عزیزان خود سوغاتی بخرید و آنها را با تجربه لذت بخش سفر همراه کنید