بلیط سیستمی


بلیط سیستمی، در سیستم فروش بلیط هواپیما بصورت کلی دو روش وجود دارد که یکی از این دو مدل، روش سیستمی و دیگری روش چارتر است. در روش چارتر تمام بلیط های یک پرواز توسط آژانس های هواپیمایی یا اصطلاحا چارتر کننده خریداری میشود. بلیط سیستمی به طور مستقیم توسط شرکت هواپیما ارائه می گردد و شما می توانید بلیط سیستمی را به طور مستقیم از شرکت هواپیمایی تهیه کنید. بلیط سیستمی امکانات متفاوتی دارد که می توانید در ادامه با آنها آشنا شوید. اما در بلیط سیستمی موارد همچون بلیط هواپیما یا بلیط سیستمی هواپیما ، بلیط سیستمی چیست ، پرواز سیستمی ، پرواز سیستمی ماهان ، پرواز سیستمی خارجی، بلیط خارجی نیز می تواند به شما کمک نماید


در این روش آژانس هواپیمایی متعهد میشود که تمام صندلی های پرواز پر شده باشد. در صورت پر نشدن تمامی صندلی های یک پرواز، آژانس هواپیمایی باید جریمه صندلی های پر نشده را پرداخت کند. اما در روش فروش بلیط سیستمی، شرکت هواپیمایی مستقیماً بلیط را به مسافران می فروشد. در این روش معمولاً قیمت بلیط ها ثابت بوده و با کمی تغییرات با مصوبه سازمان هوایی کشور، قیمت بلیط ها افزایش یا کاهش پیدا میکند. همچنین در روش فروش سیستمی برای افراد دو تا دوازده سال قیمت بلیط به صورت نیم بها محاسبه می گردد . قابل ذکر است که چارتر فقط مختص هواپیما نمی شود بلکه بلیط اتوبوس، مثلا بلیط اتوبوس مشهد و خرید اینترنتی بلیط قطار نیز می تواند چارتر بشود.


محاسبه قیمت در روش چارتر به این شکل نمی باشد. در روش چارتر، بلیط ها برای تمامی افراد بالای دو سال تمام بها می باشد. در روش فروش بلیط سیستمی، خود شرکت هواپیمایی متصدی فروش این بلیط ها است و این بدین معنی می باشد که صندلی های پرنشده از حساب خود شرکت هواپیمایی کم خواهد شد. به عبارتی دیگر هزینه صندلی های خالی را خود شرکت هواپیمایی می پردازد. اما معنی دیگر بلیط سیستمی بدین شرح است که این نوع بلیط برای خطوط هوایی معمولاً به شکل ثابت وجود دارند یعنی به طور مثال خطوط هوایی تهران به مشهد و یا تهران به اصفهان، بلیط استانبول به صورت روزانه و همیشگی وجود دارند.


بلیط سیستمی : برنامه پروازها

برنامه این پروازها هم در شرکت هواپیمایی و هم در آژانس های مسافرتی وجود دارد. از دیگر ویژگیهای بلیط سیستمی میتوان به نحوه کنسل کردن پرواز اشاره نمود. بدین شکل که هر یک از این شرکت های هواپیمایی طبق دستورالعملی، برنامه ای برای بازگرداندن وجوه بلیط های کنسل شده دارند. طبق آن برنامه که معمولاً نسبت به زمان کنسل کردن بلیط هواپیما قبل از پرواز تعیین شده است میزان وجوه بازگردانده شده مشخص می شود.


بلیط سیستمی، برای خط های پروازی ثابت کاربرد بیشتری دارد و در فصل های مختلف نیز معمولا قیمت بلیط ثابت می ماند و متغیر نمی باشد. ولی در نوع چارتری نسبت به میزان متقاضی خرید بلیط پرواز، قیمت ها متغیرمی باشد. بلیط ارزان هواپیما را می توانید از وب سایت بوکینگ پرشیا مشاهده نمایید.


بلیط سیستمی : قیمت بلیط هواپیما

گاهی اختلاف نقطه مینیموم این قیمت ها و بالاترین قیمت بسیار زیاد می باشد.لازم به ذکر است که در نوع سیستمی فروش بلیط، شرکت های هواپیمایی برای مدت زمان نسبتا طولانی برنامهریزی برای پروازها را انجام می دهند. بدین صورت که به عنوان مثال برای یک سال آینده در روز سه شنبه پرواز اصفهان به تبریز ساعت شش صبح هر هفته انجام خواهد شد. بلیط سیستمی، باعث می شود کسانی که قصد برنامه ریزی بلند مدت برای پرواز به مقصدی را دارند، بتوانند بلیط خود را از مدتها قبل رزرو کنند. چنین امکانی در پروازهای در نوع چارتر به شکل معمول وجود ندارد.یعنی معمولا شرکت های چارتر کننده ریسک خریدن تمامی بلیط های پروازی در یک سال بعد را انجام نمی دهند. مزیت دیگری که بلیط هایی که در نوع سیستمی تهیه میشود دارند این است که در هنگام کنسلی بلیط معمولاً تا پنجاه درصد از هزینه را باز میگردانند ولی در نوع چارتر این جریمه مشمول کل قیمت بلیط پرداخته شده می شود. از طرفی در نوع سسیتمی تنوع پرواز بسیار زیادی وجود دارد. بر طبق این تنوع پروازی برنامه ریزی سفر بسیار راحت تر اتفاق میافتد.

زیرا اطمینان در مورد وجود حتمی پرواز به مقاصد مشخص، تصمیم گیری در مورد برنامه ریزی سفر را راحت تر می کند. اما در نوع چارتر این ثبات نه در قیمت و نه در وجود و یا حتی عدم وجود یک بلیط برای زمانی خاص و قیمت ثابت موجود نمی باشد. بنابر این نوع سیستمی دارای ثبات بیشتری نسبت به چارتر است.

بلیط سیستمی : معایب بلیط سیستمی

این ثبات گاه معایبی را نیز به همراه می آورد یکی از مهم ترین معایب بلیط سیستمی نسبت به چارتر این است که در مواقعی که یک خط پروازی خلوت است و تعداد متقاضیان سفر کاهش یافته، چارتر کننده بلیط ها را بسیار ارزانتر از شرکتهای هوایی یا همان نوع سیستمی به فروش می رسانند. ولی در نوع سیستمی، قیمت همیشه ثابت بوده و هیچ گاه ارزان تر از یک حد مشخص به فروش نخواهد رسید. تنها تخفیفات خاصی برای کارکنان شرکت و یا خانواده شهدا و جانبازان در نظر گرفته می شود. عیب دیگری که بلیط سیستمی دارد این است که در مواقع پرترافیک اکثر صندلی ها به فروش رسیده است و معمولا هواپیما پر است. دو شرکت هواپیمایی مهم که در کشور ما بلیط هواپیما را به شکل سیستمی میفروشند، شرکت ایران ایر و شرکت ماهان هستند. این دو شرکت معمولاً به اقصی نقاط داخل کشور خطوط پروازی ثابت دارند. این خطوط پروازی با بلیط سیستمی که توسط همین دو شرکت هواپیمایی بزرگ داخل کشور فروخته میشود پروازها را به صورت روزانه انجام می دهند. اما در عین حال بعضی از شرکتهایی که با عنوان چارتر کننده شناخته می گردند، بخشی از بلیط های این پروازها را تهیه می کنند و به صورت بلیط چارتر در زمانی نزدیک تر به زمان پرواز به فروش می رسانند. یکی دیگر از بدی های نوع سیستمی بدین شرح است که متقاضیان امکان خرید بلیط به صورت آنلاین را ندارند و باید به صورت حضوری در دفتر شرکت هواپیمایی حضور پیدا کنند و بلیط را تهیه میکنند که در شرایط زندگی های پرمشغله این روزها به نوبه خود عیب بزرگی محسوب می گردد. قیمت بلیط چارتر به صورت آنلاین در وب سایت قابل مشاهده می باشد. لازم به ذکر است که سامانه بوکینگ پرشیا قابلیت رزرو هتل را نیز فراهم نموده است. این سامانه با در اختیار داشتن مجموعه ای کامل از هتل های داخلی و بین المللی این امکان را بوجود می آورد تا بتوانید با کارت شتاب و پرداخت ریالی هتل خود را رزرو نمایید. به عنوان نمونه رزرو هتل مشهد، رزرو هتل کیش، رزرو هتل دبی و رزرو هتل استانبول در این سامانه به راحتی قابل انجام می باشد.


بلیط سیستمی : حسن بزرگ بلیط سیستمی

اما حسن بزرگ این نوع فروش بلیط یعنی نوع فروش بلیط سیستمی این است که در مواقعی مانند عید نوروز که متقاضیان سفر بسیار زیاد است شما می توانید از ماهها قبل بلیط خود را رزرو کرده و با خیال راحت به برنامه ریزی برای مقصد سفر خود بپردازید بدون اینکه نگران پیدا نکردن بلیط به دلیل پر شدن پرواز ها و یا افزایش قیمت ناگهانی را داشته باشید. در مجموع بلیط سیستمی برای افرادی که برنامه ریزی مشخصی دارند و یا فرزندان بین دو تا دوازده سال دارند بسیار مناسب تر از نوع چارتر می باشد.