قیمت بلیط پرواز


قیمت بلیط پرواز


برای بسیاری از مسافران داخلی و حتی خارجی صبحت از انواع بلیط هواپیما کردن شاید منوط و محدود به کیفیت شرکت هواپیمایی یا نوع بلیط آنها به لحاظ درجه باشد اما در واقع بلیط‌های هواپیما دارای انواع مختلفی هستند که شناخت آن علاوه بر افزایش دانش سفر شما را در انتخاب و تصمیم‌های منجر به سفر را برای شما ساده‌تر می‌کند. بلیط هواپیما در ایران به لحاظ فروش به دو دسته کلی بلیط سیستمی و بلیط چارتری تقسیم می‌شود اما به لحاظ نوع سفر به دسته‌های بیشتری مثل: رفت و برگشت، دو مقصدی، توقف اجباری و غیره تقسیم می‌شود. این مطلب مشخصا به بخش اول این نوع بلیط یعنی بلیطهای سیستمی و چارتی می‌پردازد که دسته‌بندی به لحاظ نوع فروش است به شکلی که ممکن است یک مسافر متوجه نشود که بلیط ارائه شده به او از چه نوعی است و سیستم فروش نیز  به صراحت این را اعلام نکند اما دلایل زیادی هست که این تفاوت را برای شما حائز اهمیت می‌کند.


بلیط هواپیما ارزان را از سایت بوکینگ پرشیا تهیه بفرمایید.


بلیط سیستمی هواپیما چیست؟


بلیط سیستمی به بلیطهایی گفته می شود که شرکت‌های هواپیمایی یا همان ایرلاین‌ها بر اساس نوع خدمات پروازی در مسیرهای معین به صورت سالانه ارائه می‌کنند. در واقع وقتی مسافری بلیط سیستمی می‌خرد، به صورت مستقیم هزینه یک بلیط در مسیر مشخص را به خود شرکت هواپیمایی پرداخت می‌کند. بلیطهای سیستمی توسط آژانسهای خدمات گردشگری نیز قابل تهیه است. این نوع بلیط معمولا طبق تعرفه تعیین شده از طرف سازمان یا شرکت هواپیمایی، قیمت ثابت داشته و در طول سال قابل سفارش و پیش خرید است. مهم‌ترین تفاوت بلیطهای سیستمی و چارتری در ثبات قیمت، شرایط و امکانات پرواز و همین طور زمان‌بندی در دراز مدت است. از همین رو می‌توان برنامه‌ریزی دقیق سالانه نسبت به این‌گونه پروازها داشت. همچنین قیمت و امکانات این نوع بلیط هواپیما برای شرایط سنی متفاوت است و بلیطهای کودکان بر حسب سن آنها قیمت پائین‌تری دارد.


بلیط  چارترهواپیما چیست؟

آنچه تحت عنوان بلیط چارتری شناخته می‌شود در واقع بلیط پرواز چارتری است. پرواز چارتری با هواپیمای چارتری تفاوت دارد. اگر چارتر را معادل اجاره‌ای در نظر بگیریم وقتی یک هواپیما به صورت کامل در اختیار قرار گرفته می‌شود به آن هواپیمای چارتری گفته می‌شود که معمولا این کار توسط مقامات بلندپایه سیاسی، نظامی و تجاری صورت می‌گیرد. در این حالت زمان و مقصد پرواز کاملا در اختیار چارتر کننده است که به آن هواپیمای چارتری گفته می‌شود. وقتی صندلی‌های یک پرواز به مقصدی که از تعیین شده توسط یک آژانس رزور کامل می‌شود به این نوع چارتر، پرواز چارتری گفته می‌شود.در وقاقع در پرواز چارتری صندلی‌های چارتر می‌شوند. حال آژانس هواپیمایی طبق برنامه خود می‌تواند این صندلی‌ها را تا مهلت پرواز به‌فروش برساند یا بر اساس آن تور مسافرتی برگزار کند.


بلیط سیستمی به صرفه‌تر است یا بلیط چارتر؟

در حالت عادی بلیطهای چاتر و سیستمی اختلاف فاحشی ندارد مگر در مواقع خاصی که ریسک پر نشدن صندلی‌های پرواز  از سمت چارتر کنند باعث می‌شود که بلیطها در لحظات آخر به قیمت بسیار پائین‌تری فروخته شود. بنابراین اگر در هر پرواز بتوانید بلیط چارتری بخرید این امکان هست که بلیطی با قیمت پائین‌تر تهیه کنید اما مشکلی دیگر بلیطهای لحظه آخر عدم امکان برنامه‌ریزی دقیق برای این گونه سفرهاست، چرا که در  فرصت زیادی برای خرید بلیط لحظه آخری نیست. در مجموع شما باید راهی بیابید که در هر زمان بتوانید قیمت بلیطهای مختلف را به سرعت در کنار هم مقایسه کنید. نکته دیگر زمان و فصل پروازهاست. در فصل پروازهای پرتردد معمولا بلیطهای چارتری یا به تورهای مسافرتی اختصاص می‌یابد یا در زمان بسیار کوتاهی تمام بلیطها فروخته می‌شود.