پرواز چارتری


پرواز چارتر یعنی اجاره کردن هواپیما برای مدت مشخص و در مسیر مشخص، حالا اگر بخواهیم آن را در بستر گردشگری تعریف کنیم ، پرواز چارتر را میتوان اینگونه تعریف کرد، بعضی آژانسها و شرکتهایی که خدمات مسافرتری ارائه میدهند، یک هواپیما را از یک شرکت هواپیمایی اجاره میکنند، یعنی تمام صندلیهای آن هواپیما را برای مدتی معین در اختیار گرفته و کرایه میکنند و سپس برای آن اقدام به بلیط فروشی بلیط هواپیما میکنند. به صورت خلاصه و ساده پرواز چارتر یعنی دربست گرفتن هواپیما.
 


پرواز چارتر : نکته ها

در پرواز چارتر برای بسیاری سوال است که مسولیت حمل و نقل اشخاص و لوازم آنها به عهدهی چه کسی خواهد بود؟ در پرواز چارتر تمامی این مسولیتها و مواردی همچون تاخیر و لغو پرواز، گم شدن بار و حوادث پیش بینی نشده، همه و همه بر عهدهی ایرلاین است. البته ریسک ناشی از پر و یا خالی بودن پرواز چارتر نیز متوجه شرکت اجاره کننده است و هزینهی آن صرفه نظر از حضور و یا عدم حضور مسافر باید پرداخت شود.
در پرواز چارتر به هیچ عنوان امکان تغییر تاریخ آن وجود ندارد، حتی در مواردی بلیط آن غیر قابل استرداد است، این موضوع مهمترین تفاوت میان پرواز چارتر و پرواز سیستمی است، البته گفتنی است که هرچه به زمان پرواز چارتر نزدیکتر شود، این بلیطها ممکن است با قیمتی ارزانتر از نرخ مصوب فروخته شود. در مجموع باید گفت بسیاری طرفدار پرواز چارتر هستند به ویژه آنهایی که ریسکپذیرترند و خرید بلیط هواپیما را میگذارند برای لحظههای آخر. البته باید این نکته را به خاطر داشته باشید که خرید بلیط چارتر کمی شما را مقید میکند چرا که به طور معمول و در بیشتر موارد امکان کنسلی و استرداد هزینه وجود ندارد!
در نتیجه پیش از خرید نهایی بلیط پرواز چارتر شرایط خود را به دقت بررسی کنید و ببینید کدام روش برای شما مناسبتر است. بلیط پرواز چارتر قابل خریداری از شرکتهای هواپیمایی نیست؛ بلکه این نوع بلیطها را تنها میتوان از آژانسها و شرکتهای چارترکننده خریداری کرد. این شرکتها به صورت سالیانه و یا فصلی تمام یا بخشی از مسیرهای هوایی پرتردد را اجاره میکنند؛ به دلیل رزرو عمده بلیتها از قبل و فروش آنها به مسافران در آینده، بهای این بلیطها را شرکت های چارترکننده تعیین میکنند و تعیین قیمتها در اختیار شرکتهای هواپیمایی نیست.


پرواز چارتر برخی از مسیرهای پر رفت و آمد مانند تهران-مشهد یا تهران-کیش به صورت سالیانه توسط شرکتها رزرو میشوند. بنابراین همیشه می توانید در این مسیرها به دنبال بلیطهای ارزان و چارتری باشید. البته این مساله شامل مناسبتها و تعطیلات رسمی مانند نوروز که تعداد مسافران زیاد است نمیشود. در تعطیلات حتی شرکت چارترکننده میتواند بلیطهایش را گرانتر از شرکت هواپیمایی نیز به فروش برساند.


 


پرواز چارتر : بلیط پرواز چارتر

اگر یک آژانس کل یا بخشی از صندلی های یک هواپیما را پیش خرید کند، به آن آژانس ، چارترکننده می گویند. بنابراین قیمت بلیط هم توسط همان آژانس تعیین می شود. با این حال قیمت بلیط چارتر هواپیما معمولا از بلیط سیستمی پایین تر است. بر خلاف بلیط سیستمی بلیط پرواز چارتر قابل کنسلی یا تعویض نیست و اگر پس از پرداخت قصد کنسل کردن داشته باشید یا به پرواز چارتر نرسید ، هیچ مبلغی به شما برگشت داده نمی شود. نرخ کودک و بالغ معمولا در پرواز چارتر برابر است.
پرواز چارتر : روند ایجاد پرواز چارتر

چارتر در لغت به معنای اجاره یا دربست نمودن است . در بحث گردشگری و سفر ، چارتر معمولا به صورت اصطلاح به اجاره قرار گرفتن کامل یک هواپیما (فول چارتر) یا تعدادی از صندلی های هواپیما (سیت چارتر) یا رزرو هتل یا کشتی و یا هر وسیله و مکانی توسط یک شرکت و موسسه خدمات گردشگری استفاده می شود . در موضوع ما که مربوط به پرواز چارتر است ، یک شرکت گردشگری معتبر با توجه به مجوزهای لازم میتواند درخواست پرواز چارتر در مسیر خاصی را به ایرلاین ها ارائه داده و ایرلاین با توجه به صلاحدید و اخذ ضمانت های لازم از شرکت درخواست دهنده این اجازه را صادر نماید و پرواز چارتر را برقرار سازد . با توجه به اینکه چارتر کننده موظف میشود کلیه هزینه ها و همچنین فرایند فروش بلیط را خود طبق مبلغ توافقی با ایرلاین تضمین نماید . در قانون نیز به ایرلاین های اجازه داده شده که با توجه به نیاز بازار بیش از پرواز برنامه ای، پرواز چارتر برقرار نمایند. با توجه به موارد بالا در واقع در پرواز چارتر طرف شما شرکت چارتر کننده میباشد و ایرلاین در واقع تنها مجری پرواز چارتر است و مسائل مربوط به فروش، تغییرات یا کنسل کردن بلیط پرواز چارتر به عهده شرکت چارتر کننده است. با توجه به اینکه شرکت چارتر کننده تضمین کرده است مبلغ توافقی با ایرلاین را تامین نماید لذا در خصوص بلیط های چارتر محدودیت هایی نسبت به بلیط های پرواز سیستمی نظیر مقررات کنسلی ، تغییر نام ، تغییر تاریخ وجود دارد که در ادامه به توضیحاتی در مورد مزایا و معایب بلیط پرواز های چارتر میپردازیم:
پرواز چارتر : مزایای بلیط پرواز چارتر

۱- بهترین و بزرگترین مزیت بلیط پروازهای چارتر قیمت آن است . شما اگر در انتخاب تاریخ سفر خود انعطاف داشته باشید می توانید خیلی ارزان با هواپیما سفر کنید گاهی ارزان تر از قیمت بلیط اتوبوس یا بلیط قطار. ۲- مزیت بلیط پرواز چارتر تنها در قیمت ارزان تر بلیط هواپیما نیست . در اکثر مواقعی که ظرفیت پروازهای سیستمی ( برنامه ای ) پر شده است شما میتوانید از پروازهای چارتر بلیط تهیه کنید. البته در چنین مواقعی بلیط های پرواز چارتر دیگر ارزان نیستند ولی به هر حال کار مسافران راه میافتد. معایب بلیط پرواز چارتر ۱- جریمه کنسلی بلیط پرواز چارتر با توجه به نظر شرکت چارتر کننده صورت میگیرد و در بیشتر موارد بلیط صادر شده غیر قابل کنسل است حتی در صورت عدم استفاده از بلیط هیچگونه وجهی استرداد نخواهد شد . پس بهتر است زمانی از بلیط های پرواز چارتر استفاده کنید که قصد تغییر آن را به هیچ وجه ندارید. ۲- بلیط پرواز چارتر غیر قابل انتقال به غیر و غیر قابل تغییر تاریخ است. ۳- نرخ بلیط خردسال (۲ تا ۱۲ سال ) در پرواز چارتر همانند قیمت بلیط بزرگسال محاسبه می شود . البته نرخ بلیط نوزاد کوچکتر از ۲ سال ( بدون صندلی) همانند بلیط های سیستمی در حدود ۱۰ درصد قیمت بلیط بزرگسال محاسبه می شود. ۴- محدودیت تنوع مسیرهای پروازی : مسیرهای پروازی چارتر اغلب در مسیرهای پرتردد وجود دارد مانند (تهران به مشهد یا تهران به کیش) و شما نمیتوانید در هر مسیری بلیط پرواز چارتر تهیه کنید ولی در سالهای اخیر تعداد مسیرهای پرواز چارتر به شدت افزایش پیدا کرده است . بلیط پرواز چارتر برای چه کسانی مناسب است ؟ با توجه به مطالب بالا میتوان نتیجه گرفت در زمانی که شما امکان انتخاب خرید هر دو بلیط پروازهای برنامه ای ( سیستمی ) و بلیط پرواز چارتر را دارید اگر چنانچه از برنامه سفر خود مطمئن هستید و قصد تغییر یا کنسل کردن آن را ندارید با توجه به قیمت ارزان تر بلیط پروازهای چارتر آن هم درخرید در روزهای نزدیک به پرواز چارتر برای شما به صرفه تر باشد . اما زمانی که احتمال می دهید که ممکن است برنامه سفر شما تغییر کند به علت مشکلات مربوط به استرداد یا تغییر در بلیط پرواز چارتر، بهتر است بلیط های سیستمی را خریداری نمائید. البته این نکته را فراموش نکنید حتی در بلیط های پرواز های سیستمی در برخی مواقع جریمه کنسلی بلیط تا ۱۰۰ درصد قیمت بلیط و همانند بلیط های پرواز چارتر محاسبه می شود و در واقع غیر قابل استرداد است. کیفیت ارائه خدمات در پرواز چارتر در مقایسه با پرواز برنامه ای ؟ تفاوت پرواز چارتر با پرواز سیستمی تنها در روش فروش بلیط هواپیما و متولی آن است . هیچگونه تفاوتی در نوع هواپیما ، خدمات ، کادر پروازی و دیگر موارد بین پروازهای برنامه ای و پرواز چارتر وجود ندارد و شما با خرید بلیط چارتر پرواز چارتر از همان خدماتی بهره می گیرید که در پروازهای برنامه ای از آن بهره مند می شوید. قیمت بلیط هواپیما را به صورت آنلاین در وب سایت بوکینگ پرشیا مشاهده نمایید.
پرواز چارتر : هواپیمای چارتری

توجه داشته باشید، پرواز چارتر با هواپیمای چارتر متفاوت است. هواپیماهای چارتر، از لحاظ اندازه کوچکتر هستند و قابلیت جابجایی کمتر از ۱۰ نفر مسافر را دارند. این هواپیماها، فضایی کاملا خصوصی را برای مسافر فراهم میکنند و به مراتب لوکستر و راحتترند. هواپیماهای چارتر معمولاً توسط شخصیتهای مهم، به ویژه تجاری و سیاسی جهت تسریع و تسهیل روند پرواز اجاره میشوند.