آسونسیون

کشور پاراگوئه آسونسیون را به عنوان پایتخت خود می شناسد و آنرا به مانند مرواریدی در خود جای داده است. طبق معمول پایتخت ها، آسونسیون هم بزرگترین شهر کشورش می باشد. آسونسیون بخشی از نام این شهر در زبان اسپانیایی است که به معنی روز معراج مریم مقدس به آسمان می باشد. آسونسیون بندر اصلی پاراگوئه و مرکز فرهنگی و اقتصادی این کشور می باشد.

به شهر آسونسیون لقب مادر شهرها را داده اند،

چرا که جزو اولین شهرهایی است که توسط اروپاییان در آمریکای جنوبی ساخته شده است و استعمارگران از این شهر برای پیدا کردن دیگر شهرهای مهم و اکتشاف نواحی کوهستانی استفاده کرده اند. ساخت و ساز و شروع رشد پاراگوئه از زمان استقلال این کشور آغاز شد.

شهر موطن موزه گودوی و موزه ملی هنرهای زیبا (که شامل آثار قدیمی نقاشی قرن نوزدهم است)، و کلیسای لا انکارناسیون و کلیسای اعظم و و معبد ملی قهرمانان که نسخه کوچک‌تر آن لس اینوالیدز در پاریس بوده، می‌باشد که در آن بسیاری از قهرمانان ملی مدفون می‌باشند.

دیگر نقاط دیدنی عبارت‌اند از قصر لوپز (کاخ ریاست جمهوری)، ساختمان قدیمی سنا (یک ساختمان جدید در سال ۲۰۰۳ در کنار مجلس کنگره احداث شد)، کلیسای اعظم مترو پولیتانا و خانه استقلال (یکی از نمونه‌های معدود معماری دوران استعماری برجای مانده در شهر).

کاله پالما خیابان اصلی در مرکز شهر است که ساختمانها، میادین، فروشگاه‌ها، رستورانها و کافه‌های تاریخی متعددی در آن قرار دارند.

عمارات " مانزانا دلاریورا " در بخش مقابل کاخ ریاست جمهوری، یک سری از خانه‌های سنتی قدیمی هستند که به عنوان موزه و نمایشگاهی برای نشان دادن تکامل معماری شهر مرمت شده‌اند.

ایستگاه قدیمی راه آهن هنوز قطارهای سابق خود را حفظ کرده که هم اکنون برای سفرهای جهانگردی به شهرهای لوکو و آرکوئیا استفاده می‌شوند (نگاه کنید به حمل و نقل ریلی در پاراگوئه).

آسونسیون نیز دارای پاساژهایی است که فروشگاه‌هایی با مشهورترین نشان‌ها (تجاری) در جهان می‌باشد.

بزرگ‌ترین پاساژها عبارت‌اند از فروشگاه دل سول که شامل یک واحد فروشگاهی به سبک Macys- style است؛ و نیز فروشگاه تک شعبه‌ای ماریسال لوپز، فروشگاه ویلا مورا که در بخش مرکزی شهر و نیز مرکزی تجاری که در پاساژ اگزلیور واقع شده‌است.

موزه های این شهر که از اصلی ترین جاذبه های دیدنی آسونسیون هستند، بسیار معروف می باشند.

به خصوص موزه ملی هنرهای زیبا که گردشگران و بازدیدکنندگان بسیاری را به سمت خود جذب می کند. معماری شهر زیباست و هنوز هم می توان ساختمان هایی با شکل و شمایل قدیمی را پیدا کرد. معبد ملی قهرمانان محل دفن و بزرگداشت قهرمانان ملی پاراگوئه است که در بین گردشگران طرفداران زیادی دارد.