بارسلون

درباره بارسلونا گفتنی بسیار است. این شهر مرکز و شهر معروف منطقه کاتالونیا (Catalonia) و دومین شهر بزرگ اسپانیا پس از مادرید است. این شهر ، مرکز اصلی و مهم اقتصاد اسپانیا است و یکی از بندرهای مهم و اصلی مدیترانه ای اروپا و فرودگاه آن ، دومین فرودگاه پرتردد اسپانیا است. این شهر در طول تاریخ، چندین بار محاصره شده است. امروزه بارسلونا مرکز فرهنگی مهم و به خاطر غنای میراث فرهنگیش ، مقصد اصلی توریست اسپانیاست و به خصوصی به دلیل اثار معمارانی از لوئيس دومنچی، جمله انتونيوگودی که سایت های میراث فرهنگی دنیا را برای یونسکو برنامه ریزی کردند، معروف است.

درباره بارسلونا می توان گفت که در ساحل شمال شرقی شبه جزیره ایبریا قرار دارد که مشرف به دریای مدیترانه است.

روی جلگه ای با عرض تقریبی ۵ کیلومتر که بین رشته کوه های کولسرولا و در جنوب غربی رودخانه لبرگات و بسوس در شمالی این جلگه ۱۷۰ کیلومتر مربع، وسعت دارد که حدود ۱۰۱ کیلومتر مربع آن به شهر اختصاص دارد. در ۱۶۰ کیلومتری شمال آن، رشته کوه های پیرنه ومرز فرانسه واقع است. کولسرولا، بخشی از رشته کوه های ساحلی است که شهر را از شمال غربی جدا می کند. این شهر یکی از گزینه های مناسب برای تور اروپا می باشد.

بلندترین قله اش، قله تیبی دابو است با ارتفاع ۵۱۲ متر که منظره زیبایی برای شهر به وجود آورده. بارسلونا پر از تپه های کوچکی است که اکثر آنها جزو شهر و محل زندگی شده اند؛ مثلا تپه کارمل و روویرا ؛ تپه مونجوییس هم در جنوب شرقی بارسلوناست که به بندرگاه مشرف است و بالای آن، قلعه و دژ مونجوییس واقع است. این قلعه در قرون ۱۷ و ۱۸ برای محافظت شهر ساخته شده است. امروز، این قلعه تبدیل به موزه شده و محلی برگزاری مسابقات ورزشی و فرهنگی است.

بارسلونا از شمالی به سانتاکولوما دو گرامنت و سنن ادریادوبسوسی لاسپیتالت دو لبرگات، از شرق به دریای مدیترانه و از غرب به سانت کوگات دل والز محدود می شود. آب و هوای بارسلونا مدیترانه ای است؛ یعنی تابستان های خشک و گرم و زمستان های معتدل و مرطوب دارد. دی و بهمن، سردترین ماه ها هستند با میانگین دمای ۱۰ درجه سانتیگراد.

بارش برف، بسیار کم است. مرداد و تیر هم گرمترین ماه ها هستند با میانگین دمای ۳۰ درجه سانتیگراد.

بیشترین دمای ثبت شده در این شهر، ۳۸/۶ درجه سانتیگراد بوده است.

جمعیت بارسلونا

درباره بارسلونا و جمعیت این شهر می توان گفت که بر اساس آمار سال ۲۰۰۶، جمعیت شهر بارسلونا ۱۶۳۷.۰۷۵ نفر و اگر شهر را با حومه اش در نظر بگیریم، ۴.۴۸۱.۵۵۹ نفر است. ۶۲ درصد ساکنان این شهر، در منطقه خود مختار کاتولونیا و ۲۴ درصد در نواحی دیگر اسپانیا به دنیا امده اند؛ ۱۴ درصد هم اهل کشورهای دیگرند که عمدتاً از اکوادور، پرو، مراکش، کلمبیا، آرژانتین، ایتالیا، پاکستان و چین هستند. مرکز دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا دانشگاه بارسلون است در شهر بارسلونا. دانشگاه جدیدتر پمپوفا برا و دانشگاه خصوصی رومن لال نیز در این شهر واقعند. تعداد زیادی دانشگاه و مدارس عالی دیگر نیز در بارسلون و شهرهای اطراف آن وجود دارد.

صنعت بارسلونا

بارسلونا از قدیم، موقعیت تجاری استواری داشته است؛ این شهر، جزو نخستین شهرهای اروپا بود که آغاز به صنعتی شدن کرد؛ این فرایند، از اواخر قرن ۱۸ و با صنعت نساجی آغاز شد و اوج آن، اواسط قرن ۱۹ بوده که در ان، بارسلونا مرکز اصلی و مهم تولید الیاف بافتنی و دستگاه های نساجی بود. از آن به بعد، کارخانه های صنعتی، نقش مهمی در تاریخ این شهر به عهده گرفتند. نساجی هنوز هم در بارسلونا اهمیت خود را حفظ کرده و در نتیجه بارسلونا به یکی از مراکز اصلی مد تبدیل شده است.

امروزه علاوه بر نساجی، بارسلونا در زمینه صنایع شیمیایی، چاپ، داروسازی، صنایع الکترونیکی و تولید انواع موتور نیز فعالی است و در بخش خدمات نیز در زمینه حمل و نقل، انتشارات، کامپیوتر، تدارکات، ارتباطات و مخابرات اهمیت دارد و انواع نمایشگاه های تجاری در آن برپا می شود. بزرگترین کارگاه کشتی سازی دنیا به نام آتارازاناس نیز در بندر قدیمی بارسلون قرار دارد. هزینه زندگی در بارسلونا زیاد است و از این نظر در اسپانیا بعد از مادرید و در رده بندی شهرهای پر هزینه جهان، در جایگاه سی و یکم واقع است.

دیدنی های بارسلونا

کلیسا ساگرادا فمیلیا

آنتونی گودی کار این کلیسا را از سال ۱۸۸۲ شروع کرده است. برج های این کلیسا بسیار باریکند؛ پله های آن تنها برای یک نفر جا دارند و پل های بین برج نیز باریک و تنگند. موزه جالبی در طبقه پایین کلیسا وجود دارد و آثار با ارزشی در آن وجود دارد. در سال ۲۰۰۴، تقریباً ۲/۲۶ میلیون نفر از این مکان بازدید کرده اند. این کلیسا برای گردشگران، جزو مکان های معروف و جالب توجه است.

پارک گوئل

درباره بارسلونا و دیدنی های این شهر می توان به پارک گوئل که در شمال شرقی منطقه گراسیای بارسلونا قرار دارد; اشاره کرد. این پارک بر روی تپه ای با نام ال کارمن واقع است که مشرف به شهر بوده و می توان بالای آن، دریای مديترانه را دید. این پارک را بین سال های ۱۹۰۰ تا۱۹۱۴ و بر اساسی طرح آنتونی گودی ساخته اند و جزو آثار ثبت شده میراث فرهنگی دنیاست. در این پارک، هیچ نشانی از خیابان ها، ماشین ها و سروصدای آنها نخواهید دید. برخی از آثار معماری گودی را نیز می توان در این پارک دید. وسعت این پارک، حدود ۱۷ تا ۱۸ هکتار است.

کازامیلا

آنتونی گودی آن را طراحی کرده و بین سال های ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۷ ساخته شده؛ جزو میراث فرهنگی دنیا به حساب می آید. کمی آن طرفتر از کازامیلا، بنای دو لا دیز کوردیا است که در منطقه ایگزمپلی قرار دارد. چهار بنای جدید هم از طراحان متفاوت در آن منطقه هست؛ آثار گودی هم جزو آنهاست.

تالار موسیقی کاتالان

سالن کنسرتی است که بین سال های ۱۹۰۵ تا ۱۹۰۸ ساخته شده است. لوییس مونتانر آن را طراحی کرده است و در سال ۱۹۹۷ به میراث فرهنگی یونسکو تبدیل شد. بیش از نیم میلیون نفر در سالی، در این سالن، از برنامه های مختلف موسیقی استفاده می کنند.

قلعه مونت جوییس

روی تپه ای به همین نام قرار دارد. از اواخر قرن ۱۹ به زندان تبدیل شده است. بعد از ۵ دقیقه پیاده روی به استادیوم المپیک و برج رادیویی عجیب آن می رسید. بعد از ۲۰ دقیقه هم، مناظر رو به دریا در روستای پوبلی اسپانیول می رسید. در این روستا مجموعه ای عجیب از ۱۱۶ بنای بازسازی شده از شهرهای مختلف اسپانیا وجود دارد.

در شرق شهر قدیمی، پارکی به نام سوتادلا قرار دارد درآن باغ وحشی کوچک، چند موزه، بنا و مجسمه مهم مربوط به دورهٔ جدید وجود دارد. موزه خوآن میرو را جوزف لویس سرت طراحی کرده و از سال ۱۹۷۵ شروع به کار کرده است.

خیابان لارامبلا

یکی از معروفترین خیابان های اسپانیاست که از شهر قدیمی به سمت پایین بندرگاه امتداد دارد. در دو طرف این خیابان، مغازه ها، رستوران ها، هتلی ها، خانه اپرا، گل فروشی، عطرفروشی و … دیده می شوند. افرادی هم با لباس ها و وسایل عجیب و غریب، مردم را سرگرم می کنند. این خیابان، سه ایستگاه مترو دارد. بخش بالایی خیابان، کانالتاس نام دارد و چشمه ای معروف در آن هست که معتقدند خاصیت جادویی دارد. میگویند هرکس از آب این چشمه بنوشد، دوباره به این شهر بر خواهد گشت.

جشن های مربوط به پیروزی های تیم بارسلون در این خیابان برگزار می شود. در انتهای آن، قرار دارد بنای تاریخی کلمبوس قرار دارد.