تونس

شهر تونِس پایتخت کشور جمهوری تونس می‌باشد. جمعیت این شهر در سال ۲۰۰۳ برابر با ۶۹۹٬۷۰۰ بوده و مرکز استان تونس نیز هست. شهر تونس در انتهای خلیج تونس قرار گرفته است.

شهر تاریخی کارتاژ (غرطاجنه در منابع عربی و اسلامی) نزدیک این شهر بوده است. تونس شمالی‌ترین کشور قاره آفریقاست.

پهناوری آن ۱۶۳،۶۱۰ کیلومتر مربع بوده و دارای ۹۶۵ کیلومتر مرز مشترک با الجزایر و ۴۵۹ کیلومتر مرز مشترک با لیبی است. هم‌چنین امتداد کرانه‌های آن ۱۱۴۸ کیلومتر است. بلندترین نقطهٔ آن کوه شعانبی با بلندی ۱۵۴۴ متر می‌باشد. کشور تونس طی پیمان پاریس که در سال ۱۹۵۶ میلادی امضاء شد، استقلال خود را به دست آورد.

شهر تونس در سده پنج هجری (۱۳ میلادی) پایتخت دولت حفصی شمال آفریقا شد و تبدیل به یک کانون بازرگانی در دریای مدیترانه گشت.

در سال ۱۵۳۴ میلادی عثمانیان به سرکردگی بارباروس خیرالدین پاشا تونس را اشغال کردند ولی از سال ۱۵۹۱ حکومت محلی به گونه‌ای مستقل از استانبول عمل می‌کرد. در سال ۱۸۸۱ شهر تونس بدست فرانسویان افتاد و در معماری آن دگرگونی بزرگی پیش آمد. از پایان ۱۹۴۲ تا میانه‌های ۱۹۴۳ شهر تونس در دست نیروهای متفقین بود.

شهر تونس شهر مساجد است. مسجد زيتونيه يكي از معروف‌ترين مكان‌هاي مذهبي اين شهر محسوب مي‌شود.كوي گل‌ها، كوي باغچه‌ها، منطقه بلودر در شمال شهر كه باغ وحش هم دارد موزه ملي باردو العمران، المناره والمنار از مكان‌هاي ديدني اين شهر هستند.

تونس داراي سيستم مترو، اتوبوس و تاكسي مي باشد. سيستم مترو براي دسترسي به مراكز مهم شهر مي باشد. سيستم مترو در واقع بصورت تراموا عمل مي نمايد. براي استفاده از تاكسي حتما با راننده طي كنيد و يا مطمئن شويد كه از تاكسي متر استفاده مي نمايد و مراقب او باشيد كه به تاكسي متر ور نرود!!