لیما

لیما پایتخت کشور پرو در آمریکای جنوبی است. این شهر ساحلی بوده و رو به اقیانوس آرام می‌باشد.

لیما همچنین بزرگ‌ترین شهر پرو و مرکز استان لیما نیز هست.

برآورد جمعیت برای منطقه شهری لیما ۶٫۹ میلیون (سال ۲۰۰۵) است و برای منطقه کلان‌شهری لیما ۸٫۲ میلیون.

این شهر در ۱۸ ژانویه ۱۵۳۵، به وسیله فرانچسکو پیزارو فاتح بنیان گذاری گردید، و به عنوان « شهر شاهان که سه بار در آن تاجگذاری شده » در ۶ ژانویه برای مراسم (مسیحی) عید تجلی مسیح| عید تجلی مسیح انتخاب شد. اما نام اصلی لیما برای آن حفظ گردید. معلوم نیست این نام از کجا سرچشمه گرفته، اما تصور می‌شود که از کلمه « لیما- لیماک» در زبان آیمارا به معنای (گل زرد) یا کلمه « ریماک» (گفتگو) در زبان کوچوآ| کوچوآیی گرفته شده باشد. در قدیمیترین نقشه‌های اسپانیولی هم نام لیما و هم عنوان شهر شاهان را به همراه یکدیگر به عنوان اسامی این شهر می‌توان دید. رودخانه‌ای که لیما را تغذیه می‌کند هنوز در این روزها به نام « ریماک» خوانده می‌شود که تصور می‌شود ریشه نام این شهر، « دره ریماک» باشد. این رودخانه همچنین لقب رود پرحرف را نیز دارد(در اسپانیولی ریوهابلادور گفته می‌شود).

لیما در قلمرو اسپانیایی نیابت سلطنت به مهم‌ترین شهر تبدیل شد که طی استعمار کشورهای آمریکایی| ناحیه استعماری (از اوسط سالهای۱۵۰۰تا اوایل سالهای ۱۸۰۰) تقریباً کلاً در محدوده دارایی‌های اسپانیا در آمریکای جنوبی قرار گرفته بود.

در سال۱۷۴۶، بسیاری از ساختمانها و عمارات مهم در اثر زلزله یا آسیب دیده و یا تخریب شدند(که بعداً مرمت گردیدند). "" شهر شاهان "" با میراث فرهنگی و معماری بی بدیل و زیبای خود پر رونق باقی ماند. اهمیت معماری و سیاسی آن در آمریکای لاتین تنها با مکزیکوسیتی برابری می‌کند.

در سال ۱۹۹۶، بحران گروگانگیری در سفارت ژاپن در لیما روی داد، موضوعی که توجه رسانه‌های جهانی را به خود جلب کرد. بحران در ۲۲آوریل، ۱۹۹۷ زمانی که کماندوهای نیروهای نظامی پرو پس از نقب زدن در زیر زمین سفارتخانه جهت نجات ۷۲گروگان در یک حمله جبهه‌ای روزانه به داخل ساختمان یورش بردند، پایان یافت. یکی از گروگانها به دلیل اختلالات پزشکی، و نیز دو سرباز در اثر آن جان دادند.

لیما یکی از بزرگترین نواحی پایتختی در آمریکای جنوبی است. در این گزارش به معرفی جاذبه های شهر لیما پرو می پردازیم که دارای اماکن تاریخی، و نگارخانه های حیرت انگیز می باشد. این گزارش برگرفته بهترین تصاویر شهر لیما می باشد :

مکان های دیدنی شهر لیما در پرو

میدان اصلی شهر پلاسادِ آرماس (Plaza de Armas) نام دارد. در هر گوشه این میدان یک بنای تاریخی هست.

در یک سوی این میدان تاریخی لیما، کاخ دولت قرار دارد. لویس رپرتو، مدیر انجمن بین المللی موزه های آمریکای لاتین درباره این بنا می گوید: «کاخ دولت، مهمترین ساختمان دولتی در پرو است. آخرین فرماندار پیش از حمله اسپانایی ها به پرو هم در اینجا زندگی می کرد. به آن خانه دولت می گفتند چون تاسیسات مربوط به انتقال آب در اینجا بود و در پرو در دست داشتن آب، به معنای در دست داشتن قدرت است.»

پلاسا دِ آرماس به معنای میدان اسلحه هاست.

خیابان موسوم به خیرون دِلایونیون در شرق میدان پلاسا در آرماس یکی دیگر از اماکن تاریخی لیماست. این گذرگاه طی سالهای متمادی محل ملاقات ثروتمندان شهر بود.

این مرکز تاریخی، امروز شکل جدیدی دارد، چون تبدیل به یک مرکز خرید شده است. اما سالها پیش، اینجا محل فعالیتهای اجتماعی بود. مثلا در دهه های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ میلادی در دورانی که دوره درخشانی برای ادبیات لیما بود، گفته می شد که لیما یعنی خیرون دِلایونیون، یعنی پرو

موزه هنرهای زیبا موسوم به مالی یکی دیگر از جاذبه های فرهنگی لیماست. اولین نمایشگاه بین المللی هنری در سال ۱۸۷۲ میلادی در این موزه برگزار شد.

بزرگترین مجموعه هنری در پرو از دوران پیشاکلمبی، دوران پیش از کشف قاره آمریکا توسط کریستف کلمب تا به امروز هم در این موزه نگهداری می شود.

ناتالیا مخلوف، مدیر موزه «مالی» درباره این مجموعه می گوید: «از سرامیکهای مربوط به دوران پیشاکلمبی گرفته تا نقاشی هایی از زندگی روستایی و نقره کاری ها مربوط به دوران استعمار، آبرنگ، طراحی پارچه در قرن بیستم را در این مجموعه نگهداری می کنیم.»

بارانکو (Barranco)، محله هنری در لیماست. در این منطقه نگارخانه، کافه و رستورانهای کوچک زیادی وجود دارد.

از کافه ها و رستورانهای کوچک و گالری های هنری . ماریا خوزه گِده، کارشناس هنری می گوید در «بارانکو» ۲۴ نگارخانه و سه موزه بزرگ، و کارگاههای هنری زیادی وجود دارد.

یکی دیگر مکانهای جذاب در منطقه «بارانکو» قصر موسوم به هتل «بی» (Hotel B) است. بنا امروز هم هتل و هم نگارخانه است. ماریا خوزه گده که مدیر این هتل هم هست می گوید: «این هتل ۱۰۲ سال پیش در سال ۱۹۱۴ میلادی ساخته شد. حدود ۲۰ سال متروک بود تا اینکه بازسازی شد. مرمت آن سه سال طول کشید.»

گردشگاه موسوم به «مالکون(Malecón) در منطقه «میرافلورس» (Miraflores) مشرف به اقیانوس آرام یکی از بهترین جاها برای لذت بردن از منظره زیبای غروب خورشید در سواحل اقیانوس آرام است.

هوآکا پوکالانا (Huaca Pucllana)، یکی از شاهکارهای معماری و نشانه ای منحصر به فرد از تمدن پیش از دوران اینکاها در پرو، یکی از مکانهایی جذاب و دیدنی لیماست.