پرت

پرت، بزرگ‌ترین شهر استرالیای غربی و چهارمین شهر بزرگ استرالیا، در دوازدهم ژوئن سال ۱۸۲۹ میلادی توسط کاپیتان جیمز استرلینگ به‌عنوان مرکز مستعمره‌ی رودخانه‌ی سوان تأسیس شد و رفته رفته به سمت شهری تمیز، دوستانه، قابل دسترس و زیبا توسعه یافت.

غرق در پول معدن کاری، پرت بارها در بالاترین نقطه در لیست شهرهای مناسب زندگی قرار می گیرد.

این شهر پر انرژی و مرکز استرالیا غربی در جنوب غربی این ایالت بزرگ قرار دارد و زیبایی های خود را از نوع طبیعی و مادی به رخ می کشد و تبدیل به یک مکان توریستی شده است. پارک پادشاه پرشور (Sprawling King’s Park) از نقاط کلیدی مرکز شهر است. رستوران های عالی و بوتیک ها دیوار به دیوار در کنار خیابان های شلوغ و پر رفت و آمد قرار دارند که از زیباترین دیدنی های پرت هستند. آسمان خراش ها مرکز شهر را پر کرده اند و هوای پرنشاطی در شهر جریان دارد.

خوب کار کن و بهتر تفریح کن، می تواند مثال خوبی برای این مکان باشد و رودخانه قو (Swan River) و رشته ای از سواحل مرواریدی محل خوبی برای این تفریحات را به وجود آورده اند. کشتی سواری، شنا، ماهی گیری و قایق سواری کار های متداولی هستند. با یک فاصله کوتاه، بازدیدکنندگان می توانند از جزیره راتنست (Rottnest Island) و پارک های حیات وحش دیدن کنند. در دهانه رودخانه قو، بندر فریمنتل (Fremantle) قرار دارد که نام دیگر دکتر فریمنتل است که باد خنکی است که گرمای تابستان را از این شهر پرگاز و ثروتمند می راند.
پارک شاه و باغ گیاه شناسی

دارای نما بسیار زیبا از رودخانه قو و دارلینگ رنج (Darling Range)، پارک شاه و باغ گیاه شناسی یک جای آرام در نزدیکی قلب شهر است که از زیباترین دیدنی های پرت می باشد. در حدود دو سوم این پارک سرسبز 100 هکتاری از بوته های طبیعی پوشیده شده است که شامل انواع گیاهان و پرنده ها می شود. باغ گیاه شناسی محلی است برای نگهداری گیاهان که شامل گیاهانی از غرب استرالیا و دیگر گیاهان آب و هوای مدیترانه ای مثل آفریقای جنوبی و کالیفرنیا است. مثال های مهمی که می توان از آن ها نام برد شامل، یک باغ اقاقیا، محل انعکاس و یک باغ آب که نهر دارلینگ رنج را شبیه سازی می کند. بالای کوه الیزا (Mount Eliza) که نمای بسیار مجذوب کننده ای از شهر دارد، یادگار جنگ پارک شاه وجود دارد که ادای احترامی است به نظامیان غرب استرالیا. مسیر های پیاده روی، حوضچه ها، زمین های بازی، و مکان های دیدنی در نقاط مختلف پارک وجود دارند که بازدیدکنندگان را ترغیب می کنند که در سفر به پرت آن را سیاحت کنند. بعد از گشت زدن در پارک، سری بهپارک منظر شاهان (Aspect of Kings) که محلی برای خرید سوغاتی و گالری هایی است که آثار هنری هنرمندان محلی را نشان می دهد و از دیدنی های پرت به حساب می آید. چشم انداز خیابان فریزر (Fraser Avenue Lookout) نما های بسیار زیبایی از شهر را در خود جای داده و در شب مکان عالی ای برای گردشی عاشقانه است که چشم اندازی زیبایی از نور های شهر دارد.

رودخانه سوان

بومی های این منطقه باور دارند که مار رنگین کمان، واوگال (Waugal) این رودخانه مارپیچ را درست کرده است. برای افراد محلی و توریست ها، این مکان مناسبی برای تفریح در هوای آزاد است که در سفر به پرت نباید از دستش داد. بازدیدکنندگان می توانند برای پیکنیک به پارک های کنار رودخانه بروند، در خیلی از مسیر ها دوچرخه سواری و پیاده روی کنند، ماهیگیری کنند، کشتی سواری کنند، شنا کنند و یا سوار قایل پارویی شوند. برای دیدن خانه های جالب و مدرن کنار رودخانه در حومه شهر، سوار یک کشتی تفریحی شوید که بین پرت و بندر تاریخی فریمنتل سفر می کند. مسافرت یک روزه پرطرفدار دیگر، سفر به سمت بالای رودخانه است که به ساحل بارور دره قو (Swan Valley) منتهی می شود که قدیمی ترین نقطه پرورش انگور در غرب استرالیا است. در این نقطه خوراک دوستان می توانند نمونه های غذاهای تولیدی محلی را تست کنند و در رستوران های معروف، غذاهای بسیار خوشمزه بخورند و از دیدنی های پرت لذت ببرند. بیشتر کشتی های تفریحی و قایق ها از برک اسکویر جتی (Barrack Square Jetty) حرکت می کنند.

سواحل زیبا پرت

عاشقان خورشید می توانند از میان دسته ای از سواحل زیبا در پرت و اطراف آن انتخاب کنند و از دیدنی های پرت نهایت استفاده را ببرند. ساحل کاتسلو (Cottesloe) که با درخت های کاج تزیین شده است با خودرو، کمتر از 15 دقیقه از مرکز شهر فاصله دارد که با کافه هایش و آب تمیزش یکی از محبوب ترین سواحل است که در سفر به پرت باید از آن لذت ببرید. ساحل بندری (Port Beach) یکی دیگر از سواحل محبوب است، ساحل شهری (City Beach) مجهز به یک زمین بازی کودک و نقاط مخصوصی برای پیکنیک است. برای خانواده ها، خانه های اجاره ای در ساحل رودخانه قو در دسترس هستند، از جمله کومو (Como)، کرالی (Crawley) و پوینت والتر (Point Walter) انتخاب های اصلی هستند و همچنین ساحل راکینگهام (Rockingham Beach) و ساحل مسکونی بندر قایقرانی هیلاری. تریگ پوینت (Trigg Point) و اسکاربورو (Scarborough) از جمله بهترین نقاط برای موج سواری هستند. کمی آن طرف تر، جزیره راتنست (Rottnest) و جزیره پنگوئن مکان های خوبی را برای یک سفر خانوادگی فراهم آورده اند.

باغ وحش پرت

حدود سه کیلومتری از مرکز شهر، باغ وحش پرت از سال 1898 محلی برای لذت بردن عاشقان حیوانات بوده است که از جذاب ترین دیدنی های پرت است. بازدیدکنندگان بین المللی در سفر به پرت، می توانند تعدادی از حیوانات حیات وحش منحصر به فرد این محل را در نمایشگاه های بوشوالک و تالابی ببینند. تمام حیوانات محبوب در اینجا هستند از جمله کانگورو، کوالا، والابی، ومبات و شیطان تاسمانی. نمایشگاه های دیگر بازدیدکنندگان را به دیگر نقاط جهان و اکوسیستم های دیگر می برند، به زرافه های صحرای آفریقا غذا دهید، به ارانگوتان های جنگل های انبوه آسیا زل بزنید، از یک برنامه با فیل ها لذت ببرید، یا با دقت به بوزینه ها در بخش آمریکای جنوبی نگاه کنید. باغ وحش به راحتی از طریق اتوبوس، ماشین و یا قطار در دسترس است.

بندر قایقرانی هیلاری

حدود بیست کیلومتری از مرکز پرت، بندر قایقرانی هیلاری، تفرجگاه ساحلی گسترده ای با رستوران ها، فروشگاه ها و مکان های تفریحی خانوادگی است. آکواریوم غرب استرالیا مرکز توجه توریست ها در این نقطه است. بازدیدکنندگان می توانند در یک تونل زیر دریا قدم بزنند و بیش از 200 نوع جانور دریایی را از جمله ستاره ماهی، سفره ماهی، دلفین و کوسه ببینند. مسیر دوچرخه ها، پیاده رو ها، پارک ها و سواحل مسکونی این منطقه را محل مناسبی برای یک گردش تبدیل کرده اند. کشتی های مسافری به جزیره راتنست از این نقطه نیزحرکت می کنند.

موزه میراث هوایی

حتی افرادی که از هواپیما ها خوششان نمی آید از دیدن نمایشگاه های موزه میراث هوایی به وجد خواهند آمد. این موزه در 15 کیلومتری جنوب پرت قرار دارد. این موزه شامل بیش از 30 هواپیما و هزاران صنایع دستی شامل وسایل نقلیه نظامی و غیر نظامی هوایی و از هواپیما های دو باله جنگ جهانی اول تا جت های مسافربری زمان حاضر را شامل می شود. با پرداخت یک هزینه اضافی، بازدیدکنندگان می توانند از یک تور برای دیدن بمب افکن لنکستر Lancaster یا یک داکوتا سی-47 Dakota C-47 و اسپیتفایر مارک 22 Spitfire Mark XXIIاستفاده کنند.

کلیسای جامع سنت ماری

ساخته شده در بیش از سه قرن پیش، کلیسای جامع سنت ماری یک کلیسا عظیم به سبک نئوگوتیک است که در سال 1865 افتتاح و در طی سال ها نوسازی شده است. محل کلیسای جامع در اولین نقشه برای پرت در 1838 مشخص شده بود. در شب، این کلیسای جامع به طور مهیجی نورپردازی می شود و محل مناسبی است برای فرار از شلوغی و سروصدای شهر. گردشگران علاقه مند می توانند با پرداخت 5 دلار کمک مالی در روز های سه شنبه ساعت 10:30 صبح از تور ساختمان استفاده کنند.