کیتو

کیتو پایتخت کشور اکوادور، واقع در شمال غربی آمریکای جنوبی، است. این شهر در شمال اکوادور قرار دارد و ارتفاع آن 2850 متر از سطح دریا است. به دلیل ارتفاع و موقعیت جغرافیایی این شهر، کیتو دارای آب و هوای معتدل مایل به سرد است که تقریباً در طول سال ثابت است. این شهر تاریخی تا دوران معاصر در استعمار اسپانیا بود، تا اینکه همچون دیگر شهرها و کشورهای آمریکای لاتین استقلال یافت.

اینکه کیتو دومین پایتخت بلند جهان از لحاظ ارتفاع در جهان باشد تا حدودی جای بحث دارد زیرا لاپاز، در بولیوی، که بلندتر از این شهر است، پایتخت دولتی بولیوی است (یعنی جایی که دولت بولیوی در آن فعالیت می‌کند) و در حقیقت ساکر که کم ارتفاع‌ تر از کیتو است پایتخت قانونی بولیوی به شمار می‌رود.

کیتو در حدود ۱۵ مایلی (۲۵ کیلومتری) جنوب خط استوا واقع شده‌است. بنای تاریخی‌ای که مشخص کنندهٔ خط استوا است به زبان محلی لا میتاد دل ماندو (میانهٔ جهان) نامیده می‌شود.

به دلیل ارتفاع و موقعیت جغرافیایی این شهر، کیتو دارای آب و هوای معتدل مایل به سرد است که تقریباً در طول سال ثابت است؛ بیشینهٔ دمای آن معمولاً حدود ۶۷ درجه فارنهایت (˚۲۰C در روز و کمینهٔ دمای آن حدود ۴۹ درجهٔ فارنهایت (˚۱۰ C) در شب است. این شهر تنها دو فصل را تجربه می‌کند: تابستان (فصل خشک) و زمستان (فصل بارانی).

کیتو پس از گویاکوئیل دومین شهر پرجمعیت در اکوادور است.کیتو در رشته کوههای شمالی اکوادور در حوزهٔ رود گویلاباما قراردارد. بخش شرقی این حوزه را چندین آتشفشان محاصره کرده‌اند، که عبارتند از: کوتوپاکسی، آنتیسانا، سینکولاگوآ و کایامب (آتشفشان) در شرق؛ ایلینیزا، آتاکازو، پیچینچا و پولوگوآ در غرب.

گوآگوآ پیچینچا تنها ۱۳ مایل (۲۱کیلومتر) از غرب کیتو فاصله دارد و فعالیت آتشفشانی مداومی از خود نشان داده‌است و به طور دائم تحت کنترل و مراقبت است.

آخرین فعالیت فوارانی مهم آن در تاریخ ۵ اکتبر و ۷ اکتبر ۱۹۹۹ به ثبت رسیده که در آن زمان حجم عظیمی از خاکستر بر روی شهر نشست و اختلال فراوانی، از جمله بسته شدن فرودگاه بین‌المللی شهر، را سبب شد. بدترین اتفاق در سال ۱۶۶۰ روی داد که بیش از ۱۰ اینچ (۲۵ cm) خاکستر شهر را پوشاند. کیتو تنها پایتخت جهان در دنیا است که به طور مستقیم در معرض خطر یک آتشفشان فعال قراردارد.

فعالیت دیگر آتشفشان‌های نزدیک نیز می‌تواند بر این شهر تاثیر گذار باشد؛ در ماه نوامبرسال ۲۰۰۲ پس از فورانی در آتشفشان رونتادور به مدت چند روز بارانی از خاکستر بر شهر می‌بارید(بیش از آنچه در سال ۱۹۹۹ روی داد) این منطقه زلزله خیز نیز می‌باشد.

شدیدترین زلزله‌ای که تا کنون در کیتو روی داده در سال ۱۷۹۷ بوده که در آن ۴۰٫۰۰۰نفر کشته شده‌اند. آخرین رویداد جدی زلزله با شدت ۷ در مقیاس ریشتر در سال ۱۹۸۷ روی داد که مرکز آن در حدود ۵۰ مایلی (۸۰ کیلومتری) این شهر بود و منجر به کشته شدن تقریباً ۱۰۰۰ نفر در اکوادور شد. به ساختمان‌های کیتو خسارت کمی وارد شد.

در تاریخ ۱۶ اکتبر سال ۲۰۰۶ شهر زلزله‌ای را با شدت ۱/۴ در مقیاس ریشتر احساس کرد. هیچ خسارت جدی‌ای گزارش نشد.