یاماسوکرو

یاموسوکرو پایتخت کنونی کشور ساحل عاج در غرب آفریقا است .

یاموسوکرو پایتخت کنونی کشور ساحل عاج (پیش از یاموسوکرو، آبیجان، در 240 کیلومتری یاموسوکرو پایتخت ساحل عاج بود)، در غرب آفریقا با جمعیت بیش از سیصد و پنجاه هزار نفر مرکز اداری- سیاسی این کشور است.

مطمئن باشید که این شهر تمیز و زیبا ارزش سفر و بازدید دارد. مساحت این شهر با ساحل، دشت و تپه ها، به 3500 کیلومتر مربع می رسد.

اشیا سنگی که در اکتشافات این شهر یافت شده، همه نشان دهنده ی این است که در هزاران سال پیش اطراف یاموسوکرو زندگی جریان داشته و احتمالا به علت افزایش بیابان ها و شرایط سخت، این تمدن از بین رفته و احتمالا به جاهای دیگر منتقل شده است. کشور ساحل عاج به مدت 63 سال مستعمره ی فرانسه بوده است. در یاموسوکرو بیش از نیمی از مردم به کشاورزی مشغولند و حاصل آن صادرات کاکائو، قهوه، الوار، نفت، پنبه، موز، آناناس، روغن خرما و ماهی به کشورهای فرانسه، هلند، امریکا، نیجریه و آلمان است و در ازای آن ها سوخت، مواد غذایی و کالاهای اساسی زندگی از فرانسه و چین دریافت می کنند.

نرخ بیکاری در این کشور بیش از 40 درصد می باشد و درصدی از مردم زیر خط فقر زندگی می کنند. 35 تا 40 درصد از مردم این کشور مسلمان و 20 تا 30 درصد مسیحی هستند و بقیه پیرو ادیان محلی اند. زبان مردم فرانسوی است و فرهنگ آن ها تحت تاثیر فرانسه قرار گرفته است. سفر به این شهر مناسب کسانی است که به تمدن و طبیعتند.

آب و هوای یاموسوکرو

گرمسیری است و میزان بارندگی در تابستان بسیار کم و دمای هوا بالاست. میانگین دمای سالیانه ی این شهر 25.9 سانتی گراد است و بهترین فصل برای سفر بین ماه های اکتبر تا مارس (پاییز و زمستان) است.

خوراکی های یاموسوکرو

غذاخوری های یاموسوکرو ارزان و غذاهای لذیذی را ارائه می کنند. حتی زمانی که بخواهید یک میان وعده ی سبک از غذاخوری های خیابانی نیز بخرید برایتان ارزان و خوشمزه تمام می شود. تخم مرغ، ادویه های تند، سبزیجات، ماهی، مرغ، گوشت چرب از مواد اولیه ی تهیه ی غذاهای یاموسوکرو هستند. البته جالب است بدانید که بخشی از رژیم غذایی مردم این کشور تحت تاثیر رژیم های غذایی لبنانی، سوری و فرانسوی است. اکثر رستوران هایی که در یاموسوکرو غذاهای سنتی سرو می کنند، ماکیس نام دارند.

این رستوران ها معمولا در فضای بازند. غذاهای محلی معروف یاموسوکرو کیدنجو، آتییک و خوراک ران قورباغه است. آلکو غذاهای خیابانی ویژه ی این شهر است که روی گاری ها و غرفه های کوچک خیابانی به فروش می رسد. آلکو ترکیبی است چیلی از موز سرخ شده و پیاز!! غذاها در این شهر با کره ی بادام زمینی پخته می شود و طعمی خاص به خود می گیرد. این غذاها را می توانید در رستوران های La Brise، بانیان، Chez Mario، Restaurant Hollywood Chez Georgesو رستوران برنوس بیابید و از خوردن آن ها لذت ببرید.